آشنایی با تاریخچه کشت و پرروش قارچ صدفی در ایران و جهان

کشت و پرورش قارچ صدفی در ایران برای اولین بار توسط دکتر مصطفوی ، کارشناس دفع آفت و زرات کشاورزی در سازمان تحقیقات کشاورزی در اوین شروع شد . قارچ صدفی جزء تجزیه کنندگان اولیه می باشد که قادرند گلوکز گیاه را تجزیه و مواد غذایی خودشان را دریافت کنند و محتاج یکسری از میکروارگانیسمها هستند ک محیط کشت را تجزیه و قارچ روی محیط تجزیه رشد می کند . و همچنین مستقیماً روی کاه و کلش گندم و جو و … رشد می کند . و قدرت میسلیومی بسیار بالایی داشته و قادر است از همین مواد ساده ، پروتئین مورد نیاز ما را تامین کند . در حالت کلی پرورش این قارچ در محیط های ساده  ، بدون نیاز به دستگاه های پیشرفته امکان پذیر بوده و می توان به کشت آن پرداخت .

قارچ صدفی پلوروتوس استراتوس ( Pelurotus ostreatus ) در سال 1900 میلادی برای اولین در جهان مورد کشت و پرورش قرار گرفت .

آشنایی با قارچ صدفی

کشت و پرورش قارچ صدفی در مقایسه با قارچهای دیگر بسیار ارزان و کم هزینه است و می توان در مقیاس کوچک و کارگاهی به کشت آن پرداخت .

گونه های پلوروتوس از جمله قارچهای خوراکی می باشد که در نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری دارای رشد مطلوبی هستند .

راندمان بیولوژیکی در مورد قارچ صدفی اغلب بیش از 100 درصد می باشد که از نظر تولید قارچ در دنیا حداکثر میزان محصول را به خود اختصاص داده است .

قارچ صدفی دارای پروتئین های اصلی و ضروری می باشد که بر اساس وزن خشک قارچ مقدار آن برابر با 15 تا 35 درصد می باشد . همچنین این قارچها دارای مقادیر قابل توجهی از اسید آمینه آزاد می باشد .

 

 

سالن کشت وپرورش

برای پرورش قارچ صدفی به محیط های سر پوشیده ای که امکان هوادهی خوب در آن وجود داشته باشد وهمچنین رطوبت را در خود نگه دارد نیاز است . وسعت سالن نسبت مستقیم با تعداد کیسه های کشت دارد . تعداد کیسه های کشت را باید طوری انتخاب کرد که به راحتی بتوان اعمال حفظ ونگه داری ، اعم از سم پاشی ، هوادهی ، برداشت و… را انجام داد.

در مناطق گرمسیر بهتر است سقف و دیوارهای سالن را به وسیله نایلون بپوشانیم تا از تبخیر رطوبت جلوگیری نماییم . عرض اتاق پرورش باید به حدی باشد که بتوان در آن راهروهایی تعبیه نمود که به راحتی از آن جا عبور نمود وبه بستر قارچها دسترسی پیدا کرد  ( عرض راهروها حداقل 70 سانتی متر باشد. )

با توجه به امکان محلی ، قارچ صدفی را می توان در زیر زمین ،گلخانه ، آغل وبالاخره ساختمان های مخصوص پرورش قارچ کشت نمود. شرایط استاندارد کارگاههای ساختمانی مخصوص پرورش قارچ به شرح زیر است :

الف ) دیواره ها: دیواره ها باید عایق گرما ، سرما ورطوبت داشته باشند. می توان مابین دیواره ها پشم شیشه قرار داد. همچنین جنس دیوارها می تواند بتونی ، پلاستیکی ویا آجری باشد. بهتر است قابلیت شستشو داشته باشد.

ب ) سقف : سقف نیز می بایست دوجداره و عایق بندی شده باشد و ارتفاع سقف بیش از 3 متر نباشد تا تبادل حرارتی و رطوبتی با محیط بیرون به حداقل برسد.

ج ) کف سالن : شیب کف سالن به خوبی انجام گیرد ، به نحوی که شیب سالی را به 1 متر در 60 متر در نظر می گیرند تا هوای گرم از یک طرف به بالا حرکت کند. در سالن هایی که هوا به صورت ساکی می باشد ، باید با نصب پنکه هوا را به جریان انداخت ، بخصوص در سالن هایی که کف آنها بدون شیب است.

د ) روشنایی : سیستم روشنایی باید به وسیله باید به وسیله عایق بندی و کابلها مخصوص سیم کشی شده باشد تا در مواقع سم پاشی با استفاده از دستگاه رطوبت ساز اتصالی به وجود نیاید.

5 )آب مصرفی : در کارگاه های بزرگ لوله کشی داخل سالن به جت انژکتورهایی متصل است که می توان آب را به صورت گرد در سالن پخش نماید . به نسبت وسعت سالن تعداد شیرهای آب متغیر است .