شناسایی اصول برداشت محصول

بهترین موقع برداشت قارچ ،زمانی است که کلاهک قارچ به اندازه کافی رشد کرده باشد در این موقع لبه های کلاهک به طرف پایین برگشته و قطر کلاهک در حدود 10-8 سانتی متر می باشد . برای چیدن قارچ ابتدا قارچ را از قسمت پایه گرفته و به آرامی پیچ داده و سپس آن را به طرف بیرون می کشیم . بطوریکه بستر قارچ به هم نخورد و تمامی اجزای کلاهک بطور کامل از بستر خارج گردد . اگر در موقع چیدن قارچ ، پایه بر روی بستر بماند باید با استفاده از چاقو این قسمت را از بستر خارجکرد . با رعایت اصول گفته شده می توان از یک کیلوگرم ماده خشک بستر حدود 900-800 کیلو گرم قارچ صدفی برداشت نمود .

در هنگام برداشت قارچ ، باید قارچ های چیده شده را در ظرف بسته بندی قرار داده و از تجمع محصول بصورت توده ای خودداری شود ، چون باعث فشار آمدن به محصول و قهوه ای شدن رنگ آن می گردد . مدت 24 ساعت قبل از برداشت قارچ نباید آبیاری بستر صورت گیرد . چون طول عمر قارچ کم می شود و همچنین باعث آلودگی در قارچ می شود (کپک می زند ) . اگر 48 ساعت قبل از برداشت قارچ ، آب داده نشود می توان قارچ را بعد از چیدن به مدت 15 روز نگهداری نمود .

بهتر است قارچ ها را زمانی که جوان هستند برداشت کرد و همچنین برداشت قارچ بصورت خوشه ای به برداشت قارچ بصورت منفرد ارجحیت دارد .

قارچ دکمه ای

آشنایی با تاریخچه پرورش قارچ های دکمه ای در دنیا و ایران

کاشت قارچ دکمه ای آگاریکوس بیسپوروس در حومه پاریس به وسیله یک باغبان ناشناس فرانسوی در هوای آزاد صورت گرفت ، حکایت نقل شده در مورد اولین کشت قارچ دکمه ای از این قرار است : محیط کشت پایه سنتی  برای پرورش قارچ دکمه ای در گذشته و حال کود اسبی می باشد . قبل از این که بتوان سالن های بزرگ پرورش قارچ را با سیستم های کنترل آب و هوا مجهز ساخت عمل پرورش قارچ فقط در فصولی از سال که امکان کنترل آب و هوا به وسیله سیستم های تهویه مطبوع وجود داسته صورت می گیرد .

قارچ ها موجوداتی هستند که از ادوار قدیم با انسان بوده اند . سوابق فسیلی آن ها به دوران پر کامبرین و دونین بر می گردد . تاریخ مصرف قارچ های خوراکی بعنوان غذا و دارو به زمانی بسیار دور بر می گردد و حتی انسان های نخستین از خواص ویژه قارچ ها اطلاع داشتند . آزتک ها از قارچ ها بعنوان مواد توهم زا در غافلگیری استفاده می کردند و قارچ زا گوشت خدا Gods flesh می نامیدند . نوشابه مستی آور سوما نیز چیزی جز عصاره آمانیتا موسکاریای سمی نبوده که از گروه قارچ های کلاهدار است . اگر تاریخچه تولید قارچ های خوراکی به دقت مورد بررسی قرار گیرد ، تاریخی چند هزار ساله را می توان برای آن قائل شد . پرورش قارچ های خوراکی حدودا به 20 قرن پیش در ژاپن و چین بر می گردد . کاشت قارچ در گلخانه اولین بار در سوئد در سال 1754 میلادی ابداع شد . کشور های مختلف جهان با توجه به فرهنگ غذایی در طی سال های گذشته به نوعی از این محصول ارزشمند برخوردار بوده اند و در حال حاضر ، اکثر قریب به اتفاق کشور های دنیا آن را به عنوان یک محصول کشاورزی و باغی قلمداد و حتی به منظور توسعه هر چه بیشتر تولید و مصرف آن ، برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت برای آن قائلند و سالانه هزینه های بسیاری را مصرف آن می سازند . در این میان کشور های آمریکایی ، اروپایی ، اسیایی و آفریقایی هر کدام به نوعی نسبت به توسعه همه جانبه آن اقدام و گاهی در بعضی کشور ها با توجه به فرهنگ غذایی ، میزان قارچ ها بر دیگران پیشی گرفته و تولید آن گونه خاص ، بیشتر است . کشور هایی مانند چین ، از 2 هزار سال پیش قارچ ها را نیز به موازات سایر محصولات کشاورزی پنداشته و در حال حاضر ، سالانه چند میلیون تن تولید انواع قارچ ها را در برنامه های خود دارند . البته در این میان از خواص داروئی و درمانی قارچ های دراروئی نیز غافل نمانده و در صنعت داروسازی در کشو مذکور در حد قابل توجهی رونق یافته است به طوری که در مراجعه به پزشکان چینی ، انواع دارو ها از جمله قرص ، کپسول ، آمپول و … تجویز می گردد . البته شایان ذکر است که قارچ ها به لحاظ بافت فیبری و سلولزی و نیز داشتن پلی ساکارید هایی در دیواره سلولی شان به عنوان ضد سرطان محسوب می گردند . در این میان می توان به قارچ هایی اختصاصا ضد سرطان اشاره کرد مانند قارچ های گاندر ما ، آریکولاریاو شیتاکه .

صنایع تبدیلی قارچ ها نیز امروزه به عنوان یکی از صنعت های روز ، مورد توجه خاص قرار گرفته است . صنایع کنسرو سازی ، مربا ، ترشی و پودر قارچ ، از جمله فرآورده های  قارچ است که در دنیا از مصرف بالایی نیز برخوردار است . از نکات قابل توجه و تامل در این صنعت این است که با توجه به تولید بالای ضایعات کشاورزی در اکثر کشور ها از جمله ایران ، استفاده بهینه از این ضایعات را می توان نام برد . اصولا قارچ ها از ضایعات کشاورزی تولید می گردند . از جمله کاه و کلش گندم ، برنج ، سویا ، آفتابگردان ، ذرت ، خاک اره ، علف های هرز ، گراس ها و … بطوری که می توان گفت در تولید قارچ از ضایعات کشاورزی و دور ریز که اصولا کشاورزان هزینه و زحماتی برای نابودی آن ها باید متحمل شوند می توان غذای پروتئینی و مقوی تولید کرد که خود این یکی از مزایای عمده این رشته تولیدی است . از سوی دیگر ، می توان به ارزش غذایی قارچ ها نیز اشاره کرد . این صنعت در کشور ما از حدود 30 سال پیش در حوالی تهران آغاز و به صورت کم و بیش توسعه یافت ولیکن از دهه 60 بدین سو ، نوعی از قارچ ها به نام تکمه ای در کشور به صورت سنعتی کامل آغاز و ده ها واحد تولیدی در کشور پا گرفت . البته در آغاز ارائه محصول به دلیل نو بودن محصول و فرهنگ غذایی خاص ایرانیان ، با استقبال خوبی روبرو نشد ، ولی با گذشت سه دهه ، امروزه از فرهنگ مصرف بالایی برخوردار شده است به طوری که واحد های تولیدی فعال با ظرفیت کامل ، در حال تولید و گسترش آن هستند .

قارچ دکمه ای معمولی

قارچ سفید دکمه ای و هرگونه های متعدد آن ، (Crinmini،Portobello ،Portobelini ) بر لایه های کود می رویند . ماشوره ، به تنهایی یا به همراه کود فضله ی اسب ، مواد اولیه ی کود مورد نیاز است و عوامل ساختاری و شیمیایی لازم را فراهم می کند .

ماشوره ، با نیتروژن غنی شده است نیتروژن در حالت مواد زائد  گوناگون کشاورزی همچون تخم پنبه و فضله ی مرغ به کود اضافه می شود . در خلال تولید کود ، کیفیات فیزیکی ویژه ای ( تراوایی هوا و آب که موجب نگهداری فوائد آنان می شود ) و خصوصیات شیمیایی ( در دسترس بودن مواد مغذی برای قارچ و دست نیافتن ارگانیسم های رقیب به آن مواد ) به عنوان فاکتوری ارگانیک پدید می آیند و مصرف می شوند و در این میان حرارت به مدد تولید میکرو ارگانیسم ها تولید می شود دمای مورد نیاز برای این فرآیند ها توسط توده ای از ماشوره در اندازه ای معین تامین می شود . اطاقک های خاصی دما ، رطوبت و هوای تازه ی کنتر ل شده ، همگی برای فراهم آوردن شرایط صحیح پاستوریزه کردن لازم اند و نیز برای شرایط پایان فرآیند های تولید کود مگر در حالتی که کود از پیش مهیا باشد ، روند پرورش قارچ دکمه ای سفید بسیار تکنیکی و عموما در وادی تخصص پرورش دهندگان تفرحی یا خرده پاست .