پوست در زیبایی اثر زیادی داره. مراقبت از پوست، یکی از رازهای جوون ماندن چهره و زیبایی پوسته. همونجوریکه میدونید واسه پاکسازی پوست، روشای مختلفی هست، اما درمانای خونگی همیشه یکی از بهترین روش هاست که مشکلات جانبی کمتری هم داره. در این مقاله می خواهیم روشای درمانی خونگی بسیار ساده ای واسه پاکسازی پوست صورت به شما ارائه کنیم تا با استفاده از اونا، پوستی نرم، قشنگ و جوون داشته باشین.

منافذ پوست شما می تونه با چربی، سلولای خشک یا مرده پر شده و همه روزه با آلودگی و شکلای مختلف کثیفی بسته شه. زمانایی هم به دلیل زیاد بودن گلبولای سفید خون، پوست متورم و این منافذ بسته می شه.

جلوگیری از بسته شدن منافذ پوست در درمان جوش صورت و جلوگیری از جوش و جوش بسیار مؤثره. بهترین راه واسه خلاصی از بسته شدن منافذ پوست، داشتن یک رژیم روزانه مناسب واسه مراقبت از پوسته. لایه ورداریای منظم پوست، سلولای مرده، چربی، آلودگی و بقیه ناپاکیایی رو که باعث بسته شدن منافذ اون می شه، از بین می بره.

خیلی از درمانای خونگی به شما کمک می کنه که از دست این منافذ بسته خلاص شید و از داشتن پوستی نرم و سرحال لذت ببرین.

اینجا ۱۰ روشِ برترِ از بین بردن منافذ بسته پوست رو به شما آموزش میدیم:

۱. بخور صورت

بخوردادن صورت، درمانی ارزون و بسیار مؤثر واسه منافذ بسته شده ی پوست و در کل پاکسازی پوست صورته. این روش منافذ بسته رو باز کرده و اجازه می ده تا شکلای مختلف آلودگی که وارد پوست شده، شسته شه و از بین برود.

یک قوری رو پر از آب کنین و درپوش اش رو بذارین و اونو روی اجاق گاز بذارین تا آب داغ شه. زمانی که آب به اندازه کافی داغ شد که بخار تولید کنه، قوری رو از روی اجاق وردارین. روی سر خود، حوله ای بندازین و صورت خود رو رو به بخار آب بگیرین. اجازه بدین بخار به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه به پوست شما نفوذ کنه و تقریبا صورت تون رو خیس کنه. بعد به آهستگی صورت خود رو خشک کرده و از تونر صورت (واسه تعادل pH پوست) و مرطوب کننده ی ملایم (واسه محافظت از پوست در برابر خشکی) استفاده کنین. صورت خود رو دو بار در هفته بخور بدین تا منافذ اون پاک شه و پوست تون جوون بمونه.

نکته: از پاشیدن آب داغ به شکل پرهیز کنین، چون می تونه پوست شما رو بسوزونه.

۲. شکر

شکر به عنوان یک عامل لایه بردار طبیعی عمل می کنه که به بازسازی بافت التیامی و منافذ مسدودشده ی پوست کمک می کنه.

دو قاشق غذاخوری شکر رو به حالت پودر درآرین. اونو در آبِ نصفِ لیمو و مقدار کمی آب ترکیب کنین تا خمیر غلیظی به دست بیاد. این خمیر رو روی قسمتای آسیب دیده پوست بمالید. به آرامی و به مدت ۵ دقیقه، صورت خود رو دَورانی ماساژ بدین. بعد اونو با آب خنک بشورید و از مرطوب کننده استفاده کنین. این کار رو یه بار در هفته انجام بدین تا از بسته شدن منافذ پوست جلوگیری کنه.

۳. گِل رخت شویی

گِل رخت شویی هم به شما کمک می کنه که از منافذ مسدودشده خلاصی پیدا کنین و موادی که این منافذ رو بسته کردن، بیرون می کشه. ضمنا، گل رخت شویی واسه پوستای چرب هم بسیار مفیده، چون می تونه ترشح بیش ازاندازه ی چربی رو کاهش بده و باعث پاکی و سلامت پوست شه.

یک قاشق غذاخوری گل رخت شویی، آب و بلغور جودوسر رو ترکیب کنین. صورت خود رو تمیز کنین و این ترکیب رو روی اون بمالید و بذارین ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی صورت تون بمونه. در آخر، صورت خود رو با آب بشورید و با یک حوله ی نرم خشک کنین. بعد از یک مرطوب کننده ی ملایم استفاده کنین. این درمان خونگی رو یه بار در هفته انجام بدین.

به جای اون می تونین مقداری گل رخت شویی، گلاب و پودر چوب صندل (از هر کدوم به اندازه برابر) رو با هم مخلوط کنین تا خمیر غلیظی به دست بیاد. اگه لازم بود، مقدار آب رو کمی بیشتر کنین. این ترکیب رو به شکلِ خود که تمیزه، بمالید و بعد از این که خشک شد، بشورید. این روند رو یه بار در هفته تکرار کنین.

۴. عسل

عسل هم واسه جلوگیری از بسته شدن منافذ پوست بسیار مفیده. این ماده می تونه در کاهش ترشح بیشتر از اندازه چربی روی پوست و تنگ تر کردن منافذ اون مؤثر باشه. ضمنا، عسل به هیدارته نگهداشتن پوست کمک می کنه.

عسل رو روی منطقه آسیب دیده پوست بمالید. اونو ماساژ داده و بذارین چند دقیقه بمونه. بعد اونو با آب ولرم بشورید. این کار دو سه بار در هفته انجام بدین تا از بسته شدن منافذ پوست جلوگیری شه.

می تونین از ترکیب سه قاشق غذاخوری عسل و دو قاشق چای خوری پودر دارچین، یه جور ماسک صورت تهیه کنین. این مخلوط رو روی پوست صورت بمالید. بذارین حدود ۲۰ دقیقه روی پوست تون بمونه و بعد اونو با آب ولرم بشورید. این روش درمان خونگی رو یک یا دو بار در هفته، به خاطر از بین بردن چربی و آلودگیای منافذ پوست انجام بدین.

می تونین ماسکی دیگر تهیه کنین: دو قاشق غذاخوری ماست ساده، یک قاشق چای خوری عسل و یک قاشق چای خوری روغن زیتون رو باهم مخلوط کنین و روی صورت خود بذارین. اجازه بدین ۱۵ دقیقه روی پوست تون بمونه و بعد اونو با آب ولرم بشورید. این ماسک صورت رو یه بار در هفته استفاده کنین تا آلودگیای منافذ از بین برود و پوست تون تغذیه شه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایین بودن پلاکت خون؛ نشونه ها، علل و درمان اون 

۵. لیمو ترش

لیمو هم می تونه به خاطر جلوگیری از بسته شدن منافذ پوست مورد استفاده بگیره. «اسیدسیتریک» موجود در لیمو، به لایه ورداری پوست کمک می کنه و آلودگیا و چربیای منافذ اونو پاک می کنه.

آبِ لیموی تازه رو گرفته و روی پوست بمالید و به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه به آرامی صورت خود رو ماساژ بدین. بعد اونو با آب ولرم بشورید، صورت خود رو خشک کنین و از یک مرطوب کننده ملایم استفاده کنین. این کار رو یک روز درمیان بکنین.

می تونین یک ماسک صورت از ترکیب یک قاشق چای خوری آب لیمو، یک قاشق چای خوری ماست ساده، یک قاشق چای خوری عسل و ۵ تا ۶ قاشق چای خوری شکر تهیه کنین. این ترکیب رو روی پوست خود قرار داده و به مدت ۲ دقیقه به آرامی ماساژ بدین. اجازه بدین این ترکیب ۱۰ دقیقه روی صورت تون بمونه و بعد اونو با آب ولرم بشورید. این روش رو هفته ای ۲ بار انجام بدین.

پوست لیمو هم نرم کننده و تمیزکننده ی بسیار خوبیه. واسه جلوگیری از بسته شدن منافذ پوست، می تونین خیلی راحت پوست لیمو رو روی پوست بمالید و بذارین ۵ دقیقه بمونه. بعد صورت خود رو با آب ولرم بشورید و این کار رو هفته ای ۲ بار بکنین.

۶. جوش شیرین

جوش شیرین یک لایه بردار عالی پوسته که می تونه با از بین بردن سلولای مرده ی پوست، آلودگی و بقیه ناپاکیا، از بسته شدن منافذ پوست جلوگیری کنه. ضمنا، جوش شیرین باعث تعادل pH پوست شده و اونو سالم تر و جوون تر نشون بده.

با دو قاشق چای خوری جوش شیرین و یک قاشق چای خوری آب، یک پاک کننده ی قوی صورت تهیه کنین. مواد تشکیل دهنده رو خوب با هم مخلوط کنین تا خمیر نرمی به دست بیاد. این خمیر رو روی صورت خود بمالید و به مدت چند دقیقه به آرامی و به شکل زمونه ای ماساژ بدین. اجازه بدین حدود ۵ دقیقه روی پوست تون بمونه و بعد صورت خود رو با آب ولرم بشورید و خشک کنین. می تونین از این ماسک هفته ای یک بار استفاده کنین.

شما می تونین به جای اون، از ترکیب حاصل از ۲ قاشق غذاخوری جوش شیرین، یک قاشق چای خوری پودر دارچین، آبِ نصف لیمو و ۵ قاشق چای خوری عسل استفاده کنین. همه این مواد رو با همدیگه ترکیب کنین و بعد روی صورت خورت خود بذارین. بعد از ۵ دقیقه، اونو بشورید. این روش رو هفته ای یک یا دو بار انجام بدین.

۷. تخم مرغ

واسه درمان منافذ مسدودشده ی پوست، می تونین از سفیده ی تخم مرغ استفاده کنین. سفیده ی تخم مرغ دارای خواصیه که پوست رو شفاف و جوون تر می کنه. این ماده اندازه منافذ رو کوچیک تر کرده و از پوست شما در برابر هرگونه آلودگی محافظت می کنه.

سفیده ی تخم مرغ رو هم بزنین تا کف کنه. اونو به مدت ۵ دقیقه در یخچال قرار بدین و بعد با آبِ نصف لیمو ترکیب کنین. این ترکیب رو روی صورت خود بذارین و بذارین حدود ۱۰ دقیقه روی پوست تون بمونه و خشک شه. بعد اونو با آب ولرم بشورید. این ماسک رو یک یا دو بار در هفته استفاده کنین.

ترکیب دیگری هم با تخم مرغ می تونه واسه پوست مفید باشه: یک قاشق چای خوری بادام زمینی پودرشده، یک قاشق چای خوری عسل و سفیده ی یک تخم مرغ رو با هم ترکیب کنین تا خمیر غلیظی به دست بیاد. این خمیر رو روی صورت خود قرار داده و به شکل زمونه ای ماساژ بدین. بذارین تا خشک شه و بعد با یک دستمال مرطوب اونو پاک کنین. این ماسک رو یک یا دو بار در هفته استفاده کنین.

۸. جودوسر

جودوسر یکی از موادیه که می تونه در جلوگیری از بسته شدن منافذ پوست مؤثر باشه. این ماده می تونه منافذ پوست شما رو تمیز کرده و چربی اضافی اونو جذب کنه. ضمنا، جودوسر می تونه به شکل ای ملایم، از پوست شما لایه ورداری کنه.

نصف فنجون جودوسر رو پخته رو با یک قاشق چای خوری روغن زیتون ترکیب کنین. این ترکیب رو روی صورت خود بمالید و بذارین ۱۵ دقیقه بمونه. بعد اونو با دستمال مرطوب پاک کنین و صورت خود رو با آب خنک یا سرد بشورید. از این ماسک می تونین یک یا دو بار در هفته استفاده کنین.

۹. جعفری

جعفری به طور مؤثری از بسته شدن پوست به وسیله سموم و بقیه آلودگیا جلوگیری می کنه.

یک کاسه رو پر از جعفری کرده و اونو خوب بشورید. حدود ۳۰۰ گرم آب جوش رو داخل کاسه بریزین. اجازه بدین که خنک شه و بعد این مخلوط رو از صافی رد کنین تا برگای جعفری از آب جدا شه. یک پارچه ی تمیز رو در این محلول بخیسانید. بعد اونو به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی پوست خود نگهدارید. شما می تونین این روش رو یه بار در روز یا هر دو روز یه بار انجام بدین.

منبع: top10homeremedies

دسته‌ها: آموزشی