آزار جنسی کودکان مثل آسیب­ هاییه که تا الان به دلیلای زیادی مثل آبروداری، از بین نرفتن قبح گناه و پایین نیامدن شاخص امنیت اجتماعی کودکان، با سکوت خونواده ­ها، کارشناسان و مسئولان روبرو شده. اما بالا رفتن گزارش­ های این آسیب در سال ­های گذشته و جریحه ­دار شدن افکار عمومی از نمونه ­های رسانه­ ای شده اون، همه رو به این باور رسانده که زمان سکوت و مخفی­سازی این رفتارهای بزهکارانه به پایان رسیده.

خونواده

بدون دودلی کاهش هر مشکل اجتماعی از راه احساس مسئولیت، اقدام آگاهانه و مشارکت متناسب نهادهای اجتماعی مربوط بهش ممکن می­ شه. بر این پایه می­ توان ۴ قدم مهم رو در کم کردن کودک­ آزاری جنسی شمرد.

۱. افزایش آگاهی اجتماعی

اولین مرحله در روبرو شدن با هر پدیده اجتماعی، گرفتن سطح مناسبی از شناخت درباره اون می­ باشه. متأسفانه یکی از مهمترین دلایل آسیب ­پذیری خونواده ­های ایرونی نسبت به پدیده کودک­ آزاری، فقر اطلاعاتی ایشان نسبت به واقعیت ­های اون می­ باشه. هر خونواده ایرونی باید بدونه آزارگری جنسی می­ تواند به شکل فیزیکی، کلامی یا احساسی اتفاق بیفته؛ پس حتی اگه آزار جنسی به شکل لمس بدنی نباشه، بازم به کودک آسیب می ­رساند. آ ن­ها باید به این مسئله آشنایی داشته باشن که کودکان فارغ از سن و نوع جنسیتشان در خطر آزار جنسی هستن و در بیشتر موارد، از کسائی که می­شناسند و بهش­ ها اطمینان دارن مورد آزار و اذیت قرار می­ گیرند. والدین باید بدونن که داشتن مشکلات روان­شناختی مثل افسردگی، فرزندآوری در سن پایین، سوءمصرف مواد مخدر و روش ­های تربیتی نامناسب، خطر خطرپذیری فرزندانشان در برابر کودک آزاری رو بالا می­ برد.

۲. اهمیت تربیت جنسی

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پدر 

یکی از مسئولیت­ های مهم والدین نسبت به کودکانشان آماده کردن ایشان واسه حضور و پدیرفتن نقشای مختلف در جامعه س. این واقعیت که والدین نمی­ توانند تموم وقت خود رو در کنار فرزندانشان سپری کنن و هم اونکه کودکان در جمع نزدیکان و افراد قابل اعتمادشون هم در خطر آزار جنسی قرار دارن، اهمیت تربیت جنسی ایشان رو نمایان می­ کنه.

تربیت جنسی مفهومی متفاوت با آموزش جنسی و به معنای اینه که کودکان باید عضوهای خصوصی بدنشون و هم اشکال مراقبت از اون­ ها رو بشناسن و در برابر افرادی که با نگاه، گفتار و رفتار خود قصد تجاوز به این حریم رو دارن سکوت ننمایند.

۳. ضرورت بهره ­گیری از سواد رسانه­ ای

امکانات پیشرفت ­یابنده ارتباطی با درهم فشرده کردن زمان، جای و فضا، جهان رو به دهکده ­ای کوچیک تبدیل کرده­ ان که امکان تولید یا مصرف رسانه ­ای واسه هر کدوم از شهروندان اون مهیاست. در اینجور شرایطی نه­ تنها کنترل نوع محتوای تولیدی از اختیار افراد خارجه بلکه امکان محدود کردن استفاده از اون­ ها واسه کسی وجود نداره. استفاده کودکان از این فضای نامحدود و متکثر، بدون همراهی و مشارکت والدین خطر آسیب­ پذیری درازمدت ایشان در برابر محتواهای هرزه­نگارانه رو بالا می­برد و ضرورت بهره­ گیری از سواد رسانه ­ای به وسیله خونواده­ ها رو نشون می­ بده.

۴. استفاده از ظرفیت سازمان­ های مردم ­نهاد

در جوامعی مثل ایران که دولت ساختار سنتی خود رو حفظ کرده، استفاده از ظرفیت­ های نهادهای مدنی جهت فشار بر هژمونی حاکم واسه ایجاد تغییراتی مثل اصلاح قوانین حقوقی به خاطر بازدارندگی بیشتر و موثری بیشتر نظام آموزشی ضروریه.

دسته‌ها: آموزشی